על המורים

הצגה קצרה של מורי פסיכו-דהרמה

מורי פסיכו-דהרמה רואים את הבודהיזם כדרך חיים, עוסקים בסיוע לזולת וכל אחד מהם עבר מסלול הכשרה אישי וייחודי. בין המורים ישנם כאלה שהכשרתם המעשית והאקדמית היא בלימודי הבודהיזם על מסורותיו השונות, ואחרים שהכשרתם המקצועית והאקדמית היא בטיפול או ייעוץ. אנו שואפים שההוראה בפסיכו-דהרמה תהיה רב-מקצועית, כדי להרבות זוויות ראיה וכדי ללמוד מריבוי מסורות.

עדה אבשלום

דקאנית הסטודנטים של פסיכו-דהרמה, ומורה בבית הספר, רעיה ואם. חיה בנחת אי שם בהרי ירושלים עם הבעל הילדים והכלב. בעלת תואר ראשון במתמטיקה (אף אחד לא מושלם…). פסיכולוגית קלינית בדימוס, ועובדת במכון למחקרים חברתיים. מתרגלת מדיטציה למעלה מעשרים וחמש שנים. תלמידתם של יעקב רז ושל יובל אידו טל. השתתפתי, כתלמידה מן המניין וכמלווה בקורסים רבים של פסיכו-דהרמה. מלמדת מדיטציה במעון שיקומי לנשים הנגמלות מסמים ומזנות, ובסנגהות באזור ירושלים.

נחי אלון

אני עוסק בפסיכולוגיה כמקצוע מזה 40 שנים, רובן כמטפל פרטי. מזה 26 שנה אני מנסה כמיטב יכולתי לחיות על פי הבודהיזם ולחלוק את מה שלמדתי עם זולתי. עם יעקב רז אני שותף להקמת "פסיכודהרמה", מתוך רצון שנינו לחלוק את השפע והחכמה שבבודהיזם. עם חיים עומר, אני שותף לכתיבת שני ספרים העוסקים בפסיכותרפיה ומושפעים מהראייה הבודהיסטית. אני מנסה לעשות בתחום הציבורי מעשים השואבים מתורת אי-האלימות של גנדי והדאלאי לאמה, וכן לסייע לטיבטים הגולים, שהודות להם פגשתי בבודהיזם. מכיוון שאחרי 69 שנים עתידי מאחורי, אני מנסה להספיק להוסיף מעט טוב לעולם.

ד"ר אסתר אליצור

מי אני? תלמידה של החיים על כל הפתעותיהם, ברכותיהם וקללותיהם. אישה, אם וסבתא המנסה למצוא איזון נכון בין קשב ופתיחות לב לאחרים ובין קשב לעצמי.

פסיכולוגית ומדריכה קלינית מזה 30 שנה שאוהבת את עבודתה ומחפשת דרכים נוספות להעמיק את הבנותיה  לגבי המסתורין שמצב האנושי. מזה כ-20  שנה מתרגלת מדיטציה במסורת הבודהיסטית ומשלבת אותה בחיי ובעבודתי. מלמדת מטפלים במסגרות שונות את אפשרויות ההעשרה של המסורת הבודהיסטית לחייהם האישיים והמקצועיים. עם האימון, אני מגלה, כל פעם מחדש, את ערכה של העצירה וההתבוננות הצלולה כמו גם את הקושי בלהיות נוכחת ולקבל את המציאות כפי שהיא .

ומי אני לא? זו השולטת בחייה, זו היכולה הכול לבד, זו היודעת דבר מה מוחלט וברור.

ד"ר עודד ארבל

פסיכיאטר מומחה, בוגר ביה"ס לרפואה באונ' ת"א והתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת ת"א. עומד בראש מרפאת המיינדפולנס שבמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ועוסק בפסיכותרפיה וייעוץ במסגרת פרטית. בוגר תוכנית המטפלים של פסיכודהרמה וחבר בסגל ההוראה של בית הספר. במסגרת בית החולים מנחה  קבוצות מדיטציה למטופלים ולצוות, עוסק בטיפול פרטני במגוון הפרעות ועוסק בהוראה והכשרה של מטפלים בתורת הנפש הבודהיסטית וגישות מבוססות מיינדפולנס. בעל חגורה שחורה בקראטה ומנסה לנגן בחליל במבוק. באחד מזיכרונות הילדות המוקדמים ביותר שלי אני מנמנם בשולי אולם המדיטציה בו אימי תרגלה. לפני כ-15 שנה לקחתי על עצמי תרגול קבוע במדיטציה ולמידה תיאורטית. ענייני העיקרי בדהרמה הוא במציאת דרכים להקלת מצוקה נפשית, תוך שילוב עקרונות בודהיסטיים, תפיסה אינטגרטיבית של גוף-רוח, שימוש מיומן באמצעים ומעל לכל – קשב. מודה בכל יום על ההזדמנות להיות תלמיד.

שירי בר

חוקרת על עצמי את השילוב בין העולם העשיר של הדהרמה לבין העולם העשיר לא פחות של העשייה לתיקון ושיפור החברה והעולם שבתוכם אנו חיים. החיים הובילו אותי לעשות תואר ראשון באקולוגיה חברתית באוסטרליה, ולאחר מספר שנים של פעילות חברתית בארץ, תואר שני בהתמרת סכסוכים ("לימודי שלום") בארצות הברית, עם תזה על חסמים פסיכולוגיים לשלום בישראל. בין לבין עבדתי והייתי פעילה במספר מסגרות, בין השאר בעמותת "שביל זהב". כיום עוסקת בעיקר בחקירה וביצירת תמורה בתודעת הסכסוך ופעילה ב"דהרמה מעורבת חברתית". מנחה קבוצות דיאלוג ועשייה ישראליות-פלסטיניות וריטריטים המשלבים מדיטציה והעצמה לפעילים חברתיים, בהשראת ג'ואנה מייסי. מתרגלת מדיטציה וקשב, עם הכרית ובלעדיה.

יובל אידו טל

שלום. קוראים לי יובל. לכתוב רזומה מביך אותי, אבל ביקשו כל כך יפה, אז אני אנסה. אני מתאמן במדיטציה מזה כשבע עשרה שנה, מתוכן כחמש עשרה שנים בדרך הזן, ומתוכן כשתיים עשרה שנים אני מנחה ומלמד קבוצות מדיטציה, קבוצות לימוד ואימון למטפלים ולתלמידי בודהיזם בכלל במכון פסיכו-דהרמה, במרכז הישראלי לרפואת גופנפש, בקמפוס ברושים ובגופים אחרים. לתואר הראשון למדתי לימודי מזרח אסיה. לתואר השני למדתי לימודי דתות. יענקל'ה רז לימד אותי זן-בודהיזם, תרצה פייטן-סלע לימדה אותי קליגרפיה זן-בודהיסטית ובודהיזם טיבטי למדתי מנזירים מתבודדים בהימלאיה ומנחי אלון.

ספר אחד שכתבתי על בודהיזם יצא לאור. ספר שירה אחר יצא בשנה שעברה. אחד עשר ספרים אחרים אני לא מצליח לגמור. קשה לי להעביר שנה בלי לחיות קצת בהרים – הימלאיה אם אפשר – ואם לא אנגן, אשיר, אעשה אהבה, אצייר, אכתוב, אתרגם סוטרות, אשחק סנוקר ואחתור בקיאק – אני בטח אמות. או שלא.

ד"ר ורד כספי

מדענית בוגרת מכון ויצמן למדע, כיום ראש היחידה לביואינפורמטיקה במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מאמנת אישית, בוגרת מכללת CoachMe לאימון. תלמידת הבודהיזם מזה 8 שנים, ובוגרת התוכנית התלת שנתית של פסיכו-דהרמה למטפלים. חברת קיבוץ מגן ואמא לארבעה. מנחה את הסנגהה הדרומית בבאר-שבע מאז הקמתה ב-2010, מארגנת ריטריטים, וכן מאמנת ויועצת באופן פרטני.

מאיה לאוב

למעלה מעשור שהבודהיזם הוא ביתי ואורח חיי. כשסיימתי ללמוד משחק משהו הרגיש לי חסר. אז עשיתי תואר ראשון בפילוסופיה, ונפלתי שבי בקסמי התיאוריה הבודהיסטית, אבל משהו היה חסר. הגעתי לדהרמסאלה, גמעתי שיעורי פילוסופיה בספרייה הטיבטית ובביה"ס הדיאלקטי. אבל בלי האימון במדיטציה משהו היה חסר. לקחתי קורסים רבים בזרמים השונים של הבודהיזם בארץ ובחו"ל. משהו הרגיש לא מדויק. חזרתי לארץ, התאמנתי במדיטציה עם יובל אידו טל, וליוויתי קורסים רבים בפסיכודהרמה. התחלתי ללמד. עדיין משתאה עד כמה ממלאה אותי חווית ההוראה, ובכל זאת משהו היה חסר. פצחתי בלימודי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים, אותם סיימתי זה מכבר, וכעת אני משתוקקת ליצור שילובים בין פסיכודרמה לבודהיזם. כנראה תמיד משהו ירגיש חסר. בימים אלו תלמידת "האקומי", שיטת טיפול התנסותית המשלבת פסיכותרפיה מערבית עם חוכמת הבודהיזם והדאואיזם.

צבי להב

פסיכולוג קליני, יליד 1956, אב לארבעה ילדים. מנחה מזה חמש שנים, ביחד עם נילי קורן,  את הקבוצה הטיפולית בהשראה בודהיסטית.

אני מאמין שהדרך היחידה לחיות את החיים הללו מתוך שמחה כרוכה בקבלה מלאה של העצמי, וביכולת להתמקד בכאן ועכשיו. אני מאמין שהתפקיד שלי הוא לשכלל את היכולות הללו אצלי, ובמידת האפשר, לעזור לאחרים לשכלל את היכולות הללו אצלם. במסגרת זו אני רואה את העבודה שלי בפסיכו-דהרמה. בנוסף, הייתי רוצה לתרום לכינונה של חברה שבה כל אחד מבין באמת, את חוסר התוחלת של השימוש בכוח. וחוץ מזה – אני מאד אוהב לרקוד.

ד"ר אורה סתר

מרצה בנושאים של התנהגות ארגונית וייעוץ ארגוני בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א, ובמוסדות אקדמיים נוספים, בארץ ובחו"ל. כיהנתי כמנכ"ל ומנהלת אקדמית של להב, המרכז להכשרת מנהלים באוניברסיטת ת"א. בנוסף לתואר שני ושלישי בניהול, סיימתי את הלימודים לתואר שני בבודהיזם ותרבויות מזרח אסיה. הרבה שנים עסקתי בייעוץ ובפיתוח ארגוני למנהלים בכירים וארגונים במשק הישראלי.  כיום אני מתאמנת, מלמדת וחוקרת את נושא הרוחניות והניהול, תוך דגש על הבודהיזם, מכהנת כדירקטורית בחברות ציבוריות ובעמותות, ועוסקת כיועצת ומנחה של יועצים ארגוניים, ובניהול פרויקטים בתחום ההדרכה הניהולית בארץ ובחו"ל. בשארית הזמן שאין לי, אני מציירת, מצלמת, כותבת ומשתאה מארבעת ילדי ומשלושת נכדי.

בעז עמיחי

אני בעז. לפני עשרים וקצת שנים יצאתי לטיול ארוך לסין דרך הודו. אני עדיין בדרך, ולסין עוד לא הגעתי. בהודו פגשתי את הבודהיזם הטיבטי, ונשארתי לחיות וללמוד בדהרמסלה במשך כשבע שנים. כשחזרתי לארץ ניסיתי להמשיך את לימודי. הלכתי לאוניברסיטה ללמוד את השפות בהן נכתבו הטקסטים המופלאים, בעיקר סנסקריט וטיבטית, ועם חברים הקמנו את עמותת "ידידי הדהרמה" שמביאה לארץ מורים מהמסורת הטיבטית. אחרי הרבה שנים של לימוד ועיסוק בארגון התחלתי בשנים האחרונות לחלוק את האוצר שקיבלתי עם מורי במסגרות שונות, קבוצתיות ואישיות. מבלי להיות מלך אני חולק את חיי עם מלכה, שלוש נסיכות ונסיך, ומקפיד מדי שנה לחזור להימלאיה ההודית להתמלא מחדש בהשראת ההרים והמורים.

אבי פאר

מתרגל בודהיזם מזה כ- 20 שנים ומשלב אותו בעבודתו וחייו, כגישה מעשית ופתוחה לחיים. מלמד ומנחה במדיטציה ובדרך החיים הבודהיסטית, בקבוצות דהרמה שבועיות, סדנאות וריטריטים, יחד עם גילי אשתו וחברתו לחיים ולדרך. כותב ומתרגם בנושאים בודהיסטיים. ממתרגמי הספרים "ההתהוות המותנית", "מה שלימד הבודהא" ו"סמא סטי". ממייסדי אתר "בודהיזם בישראל", "כתב העת הבודהיסטי המקוון" ו"פעם בשבוע- המאמר הבודהיסטי השבועי". הוציא ספר שירי דהרמה אישיים "שירים בשם להולכים בדרך".

ד"ר אסף פדרמן

עמית מחקר באוניברסיטת תל אביב ומנהל שותף של מרכז מודע ביחידה למחקר מוח יישומי במרכז הבינתחומי הרצליה שם הוא מוביל את תוכנית ההכשרה למורי MBSR. השלים דוקטורט בפסיכולוגיה באוניברסיטת ווריק (Warwick) באנגליה, ותואר שני בלימודים בודהיסטיים באוניברסיטת בריסטול. תרגומו מפאלי לדהמפדה יצא בהוצאת פרדס בשם דברי אמת. אסף נשוי, אב לשני ילדים מקסימים, ומתגורר בחיפה.

סטיבן פולדר

הוא המייסד והמורה הישראלי הבכיר של עמותת תובנה. הוא מתרגל וויפאסנה ושיטות בודהיסטיות שונות משנת 1975 .סטיבן הוא מדען שהקדיש את חייו לבחינה של רוחניות ודרכי ריפוי פנימי וחיצוני. הוא פרסם 14 ספרים אקדמיים ופופולאריים בנושא. הוא מייסד של 'שביל זהב', עמותה לקידום אי אלימות ושלום. כמו כן הוא אחד המייסדים של הכפר האקולוגי 'כליל' בו הוא מתגורר.

נילי קורן

פסיכותרפיסטית ומנחת קבוצות מוסמכת. בעלת תואר B.A. בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת ירושלים ותואר M.A. בעבודה סוציאלית בדגש על סטיות חברתיות מאוניברסיטת קליפורניה. עובדת בקליניקה פרטית. מתרגלת מזה 13 שנים את הדהרמה במסגרות שונות. מגלגולי בעולם הזה – עובדת סוציאלית סוציולוגית, קרימינולוגית קלינית. עבדתי ועובדת עם אסירים, היינו אנשים "הקוטפים פרחים ממגדיר הצמחים", עם התמכרויות ואלימויות ובכולם נוכחתי בטבע הבודהה. מדריכת מטפלים ועובדת עם נוער ומבוגרים – פרטני, זוגי, משפחתי וקבוצתי.

רחל קפלן

פסיכולוגית קלינית, דוקטורנטית בתחום פסיכולוגיה ופילוסופיה בודהיסטית. מרצה לתארים מתקדמים באוניברסיטת תל אביב, סמינר הקיבוצים ועוד. מורה בפסיכו-דהרמה. בעבר פסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, במרפאה הפסיכולוגית וביחידת השיקום במרכז שניידר לרפואת ילדים, וכן במרפאה לגיל הרך ובגנים לילדים אוטיסטים במרכז בריאות הנפש רמת חן. בנוסף עבדה עם מבוגרים במסגרות אשפוז ומרפאות יום,

נשואה ואם לשלושה.

עינב רוזנבליט

חוקרת זן בודהיזם ומחול עכשווי, הגישה את עבודת הדוקטורט באוניברסיטת תל-אביב. בעלת תואר שני מהתוכנית הבינתחומית לאומנויות בתל-אביב ותואר ראשון מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מורה מוסמכת ומרצה, ועוסקת בהוראת מחקר המחול מאז שנת 2002. מתרגלת ויפאסנה ו-zazen כ-14 שנה, ובשלוש השנים האחרונות מלמדת מדיטציית זן. אם לשלוש נסיכות.

פרופ' יעקב רז

נולדתי וגדלתי בדרום תל אביב וחלקתי את חיי הבוגרים בין טוקיו ותל אביב. ניסיתי כוחי בקריירות שונות – פסנתרן, חקלאי, במאי תיאטרון, נזיר במנזר זן וטייל מתמיד ברחבי אסיה (הודו, ויאטנם, אינדונזיה, בורמה ובעיקר יפן), מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה – ובעיקר אבא של יוני. כתבתי מאמרים, ספרים, שירים. יו'ר עמותת 'מארג', שפעילה בעשייה יהודית-ערבית ובחינוך לחברה רב-תרבותית; פעיל במיזמים חברתיים-אקולוגיים ישראליים ובינלאומיים. הדהרמה היא חלק ממני ואני מנסה להביא מטובה לעולם הממשי – לאזורי חיים שיש בהם סיכוי לאי-נחת קטנה, גדולה, או הרסנית כמו עבודה, בית, משפחה, הורות, עסקים, סביבה והדיאלוג היהודי-ערבי. כחלק משאיפה זו, הקמתי יחד עם נחי אלון את 'פסיכו-דהרמה'. יוני, ילד נצחי ומיוחד, שינה ומשנה את חיי, מורה לי את הדהרמה האמיתית ואת הממדים הנדיבים של הקיום. בעזרתו אני מבין את הדהרמה. בעזרתה אני מבין אותו.

ד"ר קרן ארבל

את המסע שלי בדרך הבודהיסטית התחלתי לפני 17 שנים, דרך שעברה, ועוברת, בין לימוד החכמה הבודהיסטית ותרגול מדיטציה על הכרית ובחיי היומיום. נסעתי למקומות שונים בעולם כדי לתרגל באופן אינטנסיבי במהלך תקופות ארוכות של התבודדות.

בין לבין, כתבתי דוקטורט על התיאוריה של המדיטציה בבודהיזם המוקדם, בהנחייתו של פרופ' יעקב רז. בשנים האחרונות אני מלמדת באוניברסיטת תל אביב ובן גוריון וחולקת את אהבתי לתרגול המדיטציה ולדהרמה בהנחיית מפגשי תרגול ולימוד בעמותת תובנה, בית בהאוונה ומסגרות נוספות.

האימון המדיטטיבי האישי, לצד השיח המתמשך עם הטקסטים הבודהיסטיים הקלאסיים והאופן שבו החכמה הבודהיסטית רלוונטית לחיינו כאן ועכשיו, מנחים את דרכי ואת אופן הוראתי.

תגובה אחת על על המורים

  1. מיתעניין בלימודיי פסיכו שהרמה בחיפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s