סיכום וכוונות לעתיד – מפגש "מקומה של הדהרמה בפעילותנו בעולם""

לפני כחודש התכנסנו למפגש מדיטציה ושיח שעסק בסוגיית מקומה של הדהרמה בחיינו ופעילותינו בעולם. במפגש, שהשתתפו בו כחמישים איש, דיברו נחי אלון, ברית שניאור ויעקב רז מפסיכו-דהרמה, וכן עדי אלטשולר, יזמת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו".  לאחר מכן נערך שיח פתוח. הנה סיכומה של אפרת בורנשטיין את המפגש (ותודות לעדה אבשלום שארגנה אותו).

כמתרגלי דהרמה ביקשנו להתוודע ולהעמיק יחדיו בשאלות שעמדו לפתחנו: מהם הזיקות שבין התרגול על הכרית, הכמיהה לשחרור התודעה, והמפגש עם העולם? מה מתעורר בי לנוכח מצוקות וסבל שאני פוגש ב"כיכר השוק"? מה מתעורר בנפשי לנוכח גילויים של אלימות, ניצול ועוולות שנעשות ביצורים חיים? באיזו מידה אני שרוי בעכירות, כהות ותעתוע ומתי אתעורר מעיוורוני שלי?  מהם המכשולים שאני פוגש בדרך לעשייה מיטיבה? האם ניתן להשתחרר מסבל ולחיות ברווחה במציאות שיש בה סבל כתוצאה מאי צדק, מצוקות חברתיות והרס אקולוגי? מהם הזיקות שבין התודעה הערה, הכוונה הנכונה והפעולה הנכונה בחברה שלנו ובעולם?

ההתעוררות החברתית המפעימה לרוח הצדק החברתי נראתה לנו כהזמנה והזדמנות למפגש של תרגול דהרמי מ"הרגליים", תוך כדי הליכה לבחון יחד באילו אופנים ניתן להתאחד ולהפוך את פסיכו דהרמה לגוף שיתופי שיהווה מרחב לדיאלוג ומעורבות חברתית בהשראת הדהרמה.

במפגש שהתקיים, בישיבה המשותפת סביב "מדורת השבט" הקטנה שלנו עלו שאלות, תהיות אישיות ועקרוניות ברוח של נדיבות הלב:

מרבית המשתתפים הביעו בדרכם האישית רגישות וכאב לנוכח עוולות חברתיות וצורך שמתעורר בהם למעורבות חברתית פעילה בתחומים שקשורים במתן סיוע.

עלו שאלות עקרוניות באשר למעשה הסיוע הנכון. מידת המחויבות האישית של כל אחד להשפיע חברתית, מה המידה והערך של התרומה הפרטנית למציאות החברתית הרחבה,  מהם הדרכים ואופני העזרה האפקטיביים? מהו מעשה הסיוע הנכון לי באופן אישי?

חלק מהמשתתפים דווחו על יוזמות סיוע אישיות כמו מתן שרות מקצועי ללא תמורה כספית, וחלק דווחו על השתתפות בארגוני סיוע קיימים. מעשה הסיוע עלה כצורך אישי אנושי בעל ערך ומשמעות. חלק מהמשתתפים הביעו רצון להצטרף לארגון התנדבותי מסודר.

עלו תהיות באשר למכשולים בדרך אל המעשה המסייע. חלק מהמשתתפים מרגישים שהצורך שעולה בהם למעורבות חברתית פעילה נשמט, מאחר והם מרגישים שהם לבד עם הצורך וזקוקים למסגרת תומכת של שייכות.

עלתה הבנה שהצורך במתן עזרה זקוק לסביבה תומכת או קהילה של שותפים לעשייה ובהקשר הזה עלתה השאלה האם פסיכו דהרמה יכולה להוות מסגרת קהילתית העוסקת באקטיביזם חברתי ברוח הדהרמה.

חלק מהמשתתפים הביעו רצון לקיים במסגרת פסיכו דהרמה שיח משותף בנושאים שקשורים לסוגיות חברתיות. בהקשר זה עלתה הבנה שהדיאלוג יוצר תודעה משותפת אולי כתשתית לפעילות ועשייה דהרמית.

עלתה הבנה למשמעות ה"אחר" באופן מרחיק ומעוות והחמלה כהלוך נפש מסיר מחיצות, מאפשר זיקה בלתי אמצעית עם העולם.

מעבר לקולות השונים עולה ההבנה שהמעשה המסייע הוא ביטוי לדרך אימון התודעה, או אם תרצו לזיקה שבין החמלה והחוכמה. לפיכך השאלה מהו המעשה המיטיב אינה מובנת מאיליה כמו גם ההבנה שהעשייה שלנו צריכה להתעצב על פי הערכים שאנחנו שואפים לקדם, כמו עשייה במידה של נחישות, בדרכי שלום ואי אלימות.

במהלך השנה נמשיך לקיים סדרה של מפגשים ברוח המפגש הנוכחי, מפגשים שיהוו תשתית הן ליוזמות בתחום העשייה החברתית והן לשיח ודיאלוג בשאלות דהרמיות: מה דהרמי במה שאני עושה או רוצה לעשות? מה דהרמי בדרך שאני מתכוון ופועל כערך של אימון?

ברוח המפגש הקודם נזמין, בין השאר, דוברים שעוסקים במעורבות חברתית כדרך חיים. זאת גם ההזדמנות לומר תודה וחיבוק לעדי אלטשולר החובקת את הבודהיזם על שתי כנפיו, החמלה והחוכמה, בטעם של קרמבו.

                        מי ייתן וכל הברואים יהיו מאושרים

                        מי ייתן שכולם יהיו חופשיים מהסבל ומהסיבות לסבל

                        מי ייתן שכל הברואים יהיו בשלום.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חדשות פסיכו-דהרמה, תגובות אקטואליות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על סיכום וכוונות לעתיד – מפגש "מקומה של הדהרמה בפעילותנו בעולם""

  1. פינגבאק: מפגש נוסף בסדרה של מעורבות חברתית – ואתם מוזמנים! | פסיכו-דהרמה בקמפוס ברושים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s