מחאה, מאבק ומאבק בלתי אלים. נחי אלון וד"ר מולי פלג

כמה נקודות על מחאה ומאבק :

1.  מחאה היא הבעת דעה, ביטוי למורת רוח, ניסיון לשנות דעה אצל השני. הצלחתה תלויה בפעולותיו של הצד השני. ערכה הוא בעצם ביטוי העמדה. ואילו מאבק הוא נקיטת צעדים פעילים לשינוי המציאות. המאבק אינו מצפה מן הצד השני למאומה, אלא מנסה לשנות את עצם שדה הכוחות המוליד את אי -הצדק.

ב. מחאה היא רק נגד: אנו מוחים כנגד מעשה זה או אחר של הממשלה. ואילו למאבק שתי פנים: נגד ובעד. נגד- כשאנו אומרים: "אנו נאבקים כנגד אי הצדק המסוים ולא נשקוט עד שיסולק". ובעד- כשאנחנו אומרים: "אנו בעד הנחת  יסודות חדשים צודקים יותר, במקום אי הצדק הקיים". מכיון שהמאבק מצביע על כיוון ההליכה, יש לו  כוח מגייס ורותם לאורך זמן יותר מאשר למחאה.

ג.   הבעת מחאה יכולה להתקיים בד בבד עם המשכת קבלה כנועה של מעשי השלטון,   שהיא היא  המאפשרת לשלטון להמשיך במעשי העוול.   ואילו מאבק כרוך בהפסקה פעילה של שיתוףה פעולה עם מעשי העוול של השלטון, ואם צריך, גם בשיבוש פעיל של מעשי השלטון.

 מקובל לחשוב שמאבק הוא ניגודה של הידברות והוא אלים מטבעו. ולא היא:  מאבק  יכול גם להיות בלתי -אלים ועם זאת אפקטיבי ביותר. דוגמאות היסטוריות, החל מגאנדי ומרטין לותר קינג וכלה במהפכות האחרונות בטוניסיה ובמצרים מדגימות את כוחו של מאבק ציבורי בלתי -אלים כשהוא ניצב, מבלי להירתע ומבלי להתכופף,  מול כוחות גדולים ואף אלימים. הנכונות השקטה להתמיד, גם כנגד אלימות, מעוררת הערכה וכבוד, ומגייסת תמיכה גם בציבור המקופח עצמו, גם בקרב הרוב הדומם, גם אצל צופים מבחוץ ואפילו בתוך הצד השני.

עלינו לזנוח את  המחשבה ש"דיאלוג ומחאה הם טובים ותרבותיים, ואילו מאבק הוא אלים ושלילי"  . ההיפך: אם ברצוננו לשנות את המציאות, הבה נפסיק לחשוב שמחאות ודיאלוג יעשו את העבודה בשבילנו,  ונתחיל להיאבק ברצינות. לא באלימות, לא בשנאה אבל בנחישות ובהתמדה.

 נחי אלון הוא פסיכולוג קליני המתמחה בסכסוכים ומאבקים לא אלימים.  ד"ר מולי פלג הוא מומחה   במאבקים לא אלימים המלמד באוניברסיטות קולומביה   ורוטגרס בארה"ב.

אודות orasetter

מרצה. יועצת. מנהלת. אמא. סבתא. אישה. מציירת. מצלמת. כותבת. חולמת.
פוסט זה פורסם בקטגוריה מאבקים בלתי אלימים, נחי אלון, תגובות אקטואליות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s