ללמוד את עצמי – לשכוח את עצמי: שיחת דהרמה מס' 8 עם יעקב רז

אחד הקטעים    המרשימים, התמציתיים והמקיפים כל ביותר, של מורה הזן דוגן  זנג'י  (יפן, המאה ה13), הוא הקטע הבא:

ללמוד את דרך הבודהה פירושו ללמוד את עצמי.                     
ללמוד את עצמי פירשו לשכוח את עצמי.
לשכוח את עצמי פירושו להיות מוגשם על ידי התופעות כולן
להיות מוגשם על ידי התופעות כולן פירושו להשיר גופנפש של עצמי וגם גופנפש של אחרים. (מתוך הספר שובוגנזו).

במשפטים בודדים אלה מציג דוגן בפנינו את התורה בפשוטת מרהיבה: איננו רוכשים את דרך הבודהה. היא מצויה בנו. ללמוד את התורה פירושו ללמוד את עצמנו.

עצמנו זה מתרחש ומתחדש, הולך ובא, פושט צורה ולובש צורה. ולכן, ללמוד את עצמנו כנוכחות חיה פירושו לשכוח את עצמנו כפי שהיינו קודם, כפי שאנחנו מספרים את עצמנו, כפי שאנו מקבעים את עצמנו. לשכוח על מנת להכיר. הרי טבע הבודהה הוא השתנות.

לשכוח את עצמנו פירושו גם להבין את ההתהוות ההדדית האינסופית ואת רשת הזיקות שאנו חלק מהן. כלומר, לשכוח את עצמנו משמעו להבין את קיומנו כמוגשם וכנגזר מכל התופעות כולן: מן המים, האוויר, השמש, האדמה, העצים, בעלי החיים, האנשים, השפות, התרבויות, האוהבים, היריבים, הנופים הטבעיים והאנושיים, עד קצה היקום. עצמנו הוא כל אלה, לא פחות. לשכוח את עצמנו פירושו גם שאנו מזהים שאנו זהים עם חוויותינו. החווה והחוויה חד הם, ונפרדים רק בעולם הלשון. אני מקשיב לרדיו, אני רואה כיסא – אלה אינם פרטים בתוך היותי. הם כל היותי, ללא שיור.

להיות מוגשם על ידי התופעות כולן פירושו שהגבולות שבינינו לבין כל אלה (גופנפש של האחרים. האחרים הם כל התופעות באשר הן) מתבררים כמדומים. כשהגבולות מתבררים כמדומים באה חירות גדולה. החירות הגדולה באה מתוך תובנת היותנו חלק מכל אלה, איבר מן האיברים, גל מתרחש בתוך האוקיינוס הגדול. אותו עצמי שלנו רואה את עצמו כמרחב גל שהוא חלק ממרחב האוקיינוס. ואותו עצמי שלנו מתרחש, נשכח, והוא אותו עצמו שאותו בהתחדשותו המתמדת אנו לומדים, ומעשה זה עצמו הוא לימוד דרך הבודהה. אם נחבר את המשפט הראשון והאחרון, נוכל לומר שללמוד את דרך הבודהה פירושו להשיג גופנפש של עצמנו ושל התופעות כולן. פירושו חירות. וכך גם ההפך: להשיר גופנפש שלנו ושל אחרים פירושו ללמוד את דרך הבודהה.

(מתוך זן בודהיזם, פילוסופיה ואסתטיקה, עמ' 92-93).

פוסט זה פורסם בקטגוריה פרופ' יעקב רז, שיחות דהרמה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s